FAQ

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Z czego składa się system fotowoltaiczny?

System fotowoltaiczny może składać się z różnych elementów w zależności od rodzaju i rozbudowania instalacji. W podstawowy skład wchodzą:

  • Panele fotowoltaiczne
  • Falownik przemieniający energię słoneczną na energię elektryczną
  • Zabezpieczenia po stronie prądu stałego oraz prądu przemiennego
  • System montażowy

Istnieje również możliwość rozbudowania systemu fotowoltaicznego o magazyn energii, który pozwala uzyskać całkowitą niezależność od sieci czy dodatkowe urządzenia pomiarowe.

Co to jest panel fotowoltaiczny i jak działa?

Panel fotowoltaiczny to zestaw połączonych i okablowanych modułów. Moduł fotowoltaiczny to pojedynczy prostokąt, który widzisz na dachach. Każdy moduł składa się z połączonych ogniw słonecznych, czyli – w uproszczeniu – elementów, w których zachodzi przemiana światła słonecznego w energię elektryczną.

Systemy fotowoltaiczne zmieniają energię słoneczną na energię elektryczną. Przy użyciu falownika energia słoneczna przetwarzana jest do napięcia 230 i/lub 400V, które następnie jest wykorzystywane do zasilania urządzeń w Twoim domu lub firmie.

Kim jest prosument?

To połączenie dwóch słów: Producent i Konsument. Pojęcie dotyczy tych osób, które jednocześnie produkują prąd z odnawialnych źródeł energii i zużywają go na potrzeby własne.

Ile trwa montaż instalacji?

Czas montażu jest ściśle powiązany z wielkością instalacji. W przypadku instalacji domowej sam montaż zajmuje zwykle 1-2 dni. Im większa instalacja, tym bardziej wydłuża się czas montażu. Dla instalacji do 50 kWp zwykle trwa to do 7 tygodni od momentu podpisania umowy.

Czy instalacja działa zimą i jesienią?

Instalacja fotowoltaiczna działa przez cały rok. Zimą i jesienią produkcja energii jest mniejsza niż w okresie wiosenno-letnim, dlatego prosument rozlicza się w ujęciu rocznym. Powstałe różnice są wyrównywane, a nadwyżki wyprodukowane latem bilansują zapotrzebowanie w okresie jesienno-zimowym.

W jakim miejscu można zamontować instalację PV?

Instalację fotowoltaiczną można umieścić na:

  • dachu (skośnym i płaskim)
  • gruncie
  • elewacji
Czy instalacja sprawdzi się, jeżeli dach domu nie jest ustawiony na południe?

Tak. Jest to możliwe dzięki konfiguracji wschód-zachód. Orientacja południowa jest najbardziej efektywna, jednak porównywalne uzyski można otrzymywać przy instalacji zamontowanej na połaciach wschodnich i zachodnich.

Co można zasilać dzięki instalacji fotowoltaicznej?

Wszystkie urządzenia elektryczne, które mamy w domu, w biurze czy gospodarstwie rolnym.  Dodatkowo istnieje możliwość zainstalowania przydomowej ładowarki do samochodu elektrycznego zasilanej zieloną energią, a także ogrzewania wody.

Jak określić zapotrzebowanie na energię?

Można to oszacować, np. przyjmując, że statystycznie instalacja o mocy 1kWp w Polsce wyprodukuje ok. 1000 kWh w ciągu roku, co oznacza, że w przypadku, gdy roczne zużycie do tej pory wynosiło 5500 kWh to instalacja powinna mieć przynajmniej 5,5 kWp.

Samodzielne oszacowanie zapotrzebowania wiąże się jednak z pewnym marginesem błędu, co w przyszłości może źle wpływać na działanie instalacji. Zachęcamy do nawiązania kontaktu z ekspertem, który przeprowadzi rzetelną analizę potrzeb i audyt techniczny – sprawdzi możliwości wykonania systemu oraz jakie podzespoły będą niezbędne do jego efektywnego działania.

Jak długo działa system fotowoltaiczny?

Od 35 do nawet 40 lat. Panele fotowoltaiczne to jeden z tych produktów, których wydajność utrzymuje się przez dekady. W naszej ofercie znajdziesz komponenty najwyższej klasy, posiadające nawet 25-letnią gwarancję.

Czy system fotowoltaiczny jest bezobsługowy?

Tak, system fotowoltaiczny jest całkowicie bezobsługowy. Nie wymaga od użytkowania codziennego zmieniania jakichkolwiek ustawień. Posiada natomiast wbudowany moduł Wi-Fi, dzięki któremu za pomocą aplikacji możesz kontrolować ilość wyprodukowanej energii elektrycznej oraz parametry instalacji.

Co dzieje się z niewykorzystaną energią?

Niewykorzystana energia jest rozliczana zgodnie z wprowadzonym 1 kwietnia 2022 roku systemem Net-billing. Polega on na sprzedaży przez właścicieli instalacji PV nadwyżek z wyprodukowanej energii. Okres rozliczenia to 12 miesięcy liczone od daty wprowadzenia energii. W razie potrzeby istnieje także możliwość odkupienia energii.

Czy jest opcja, by nie oddawać nadwyżki energii do sieci?

Tak, jeśli Twój system fotowoltaiczny jest wyposażony w magazyn energii.  W tym przypadku nadwyżka energii przechowywana jest w magazynie zgodnie z jego pojemnością.

Czy firma zielona-energia.com pomoże mi uruchomić instalację fotowoltaiczną?

Tak. Opiekujemy się Twoją instalacją fotowoltaiczną od A do Z – na każdym etapie realizacji umowy i później, kiedy elektrownia słoneczna już wypracowuje oszczędności dla Twojej firmy.

Dlaczego zielona-energia.com?

zielona-energia.com to prawie dziesięcioletnie doświadczenie na polskim rynku, ponad 5000 klientów i członkostwo w jednej z największych grup energetycznych na świecie, decydując się na instalację fotowoltaiczną z zielona-energia.com by EDP masz pewność, że Twoją instalacją opiekuje się zespół prawdziwych ekspertów. Siła międzynarodowej marki EDP to również gwarancja bezpieczeństwa i stabilności Twojej inwestycji.