W ostatnich miesiącach świat OZE doczekał się wielu ważnych i przydatnych zmian prawnych. Nowe przepisy ułatwią życie nie tylko firmom, ale i osobom prywatnym, które pragną wykorzystać moc fotowoltaiki w swoim domu.
Nowe przepisy
Jedną z najistotniejszych zmian jest projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, który został zaakceptowany przez Radę Ministrów. Skupia się on na tzw. prosumentach lokatorskich –mieszkańcach budynków wielorodzinnych.
Nowa propozycja wprowadza zmiany w sposobie otrzymywania wynagrodzenia za sprzedaną energię. Zgodnie z projektem spółdzielnie mieszkaniowe oraz wspólnoty mieszkaniowe, których mikroinstalacje są przyłączone do części wspólnej budynków wielolokalowych, będą otrzymywały pełną kwotę wynagrodzenia za energię na wskazane konto.
W praktyce prawo to pozwala na montaż paneli fotowoltaicznych w blokach i apartamentowcach, a mieszkańcy zyskują prawo do sprzedaży nadwyżki energii do sieci, co jednocześnie obniża rachunek za prąd całego budynku. Nowe przepisy obejmą zarówno istniejące mikroinstalacje, jak i nowe. W celu uzyskania statusu prosumenta lokatorskiego konieczne będzie złożenie wniosku u sprzedawcy energii.
Kolejna istotna zmiana dotyczy nowego projektu nowelizacji Prawa Energetycznego, który został niedawno uchwalony w Sejmie. Przewiduje on szereg modyfikacji w zakresie OZE – przede wszystkim projekt wprowadza możliwość budowy linii bezpośrednich oraz zawarcia umów z cenami dynamicznymi dla posiadaczy inteligentnych liczników.
Powyższe zmiany jeszcze bardziej zwiększą opłacalność fotowoltaiki – linia bezpośrednia pozwala na podłączenie instalacji OZE do własnego gospodarstwa domowego z pominięciem ogólnej sieci energetycznej. Inteligentne liczniki pozwolą za to na uzyskanie lepszych, dynamicznych cen za prąd, zamiast polegać na stałych cenach, które mogą nie odzwierciedlać obecnego zużycia.
Ustawa umożliwi też zmianę sprzedawcy energii w zaledwie 24 godziny oraz uruchomienie porównywarki ofert dla gospodarstw domowych i mikroprzedsiębiorstw. Dzięki tym zmianom osoby korzystające z OZE będą mogły szybko znaleźć i uzyskać najlepszą cenę za swój prąd.
Projekt zawiera również propozycje wprowadzenia ram prawnych dla:
Obywatelskich społeczności energetycznych, inaczej klastrów energii, czyli możliwości stworzenia lokalnych ugrupowań, które pozwolą na wspólną produkcję i handel energią.
Mechanizmów nierynkowego ograniczania wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, które pomogą uniknąć przeciążenia sieci.
Przepisów dotyczących agregatora P2P (peer-to-peer) na rynku energii elektrycznej, czyli pośrednika między prosumentami a siecią, który będzie mógł handlować energią – dla producentów oznacza to możliwość sprzedaży swojej energii za lepszą cenę.
Pozwolenie na budowę hybrydowych, czyli korzystających z kilku źródeł OZE, instalacji energetycznych z magazynem energii. Ułatwi to pracę w czasie, w którym jedno ze źródeł nie może działać, np. w nocy lub w bezwietrzny dzień.
Zwolnienie z obowiązku uzyskania pozwolenia na instalację fotowoltaiczną do 150 kW. Taki limit z pewnością wystarczy dla większości domów jednorodzinnych.
Co to wszystko znaczy w praktyce?
Projekt nowego prawa dla prosumentów lokatorskich niesie za sobą nie tylko wiele korzyści dla osób mieszkających w budynkach wielorodzinnych, lecz także dla planety. Przyczynia się on do zwiększenia lokalnej produkcji energii odnawialnej, a co za tym idzie spadków emisji CO2.
Nowe prawo energetyczne, które wprowadzi linie bezpośrednie, umowy z cenami dynamicznymi, etc. z pewnością zwiększy inwestycje na rynku OZE. Wydajność i opłacalność prywatnych sieci energetycznych będzie o wiele większa, powstanie agregatorów pozwoli na stworzenie wielu miejsc pracy w sektorze energetycznym, a małe.
Podsumowując, nowe przepisy i prognozy rynkowe na temat OZE są korzystne dla branży fotowoltaicznej w Polsce. Umożliwiają większe inwestycje, wzrost udziału energii odnawialnej i transformację energetyczną kraju w kierunku zrównoważonego modelu energetycznego.
Panele Słoneczne na Balkonach: Małe Powierzchnie, Duże Możliwości
W ostatnich czasach panele fotowoltaiczne cieszą się ogromną popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych – mają oni do dyspozycji duże przestrzenie dachowe oraz ogrodowe, które idealnie nadają się do instalacji odnawialnych źródeł energii. Chociaż mieszkańcy budynków wielorodzinnych zyskują ostatnio coraz więcej opcji, jeśli chodzi o budowę i eksploatację wspólnych instalacji fotowoltaicznych, to ze względu na ich sytuację mieszkaniową, nigdy nie będą mogli podjąć takiej decyzji w pełni samodzielnie. Istnieją jednak alternatywne […]
Śnieg, deszcz, upał, smog, pyłki i wiele innych… – panele fotowoltaiczne są wystawione na działanie wszystkich tych czynników, które często gromadzą się na nich przez miesiące i lata. Nietrudno sobie wyobrazić, że okno niemyte przez tak długi czas, byłoby o wiele mniej przejrzyste. Ograniczona ilość światła, które uderza o panele oznacza niższą ilość produkowanej energii i utratę dochodów. W celu utrzymania wydajności paneli na wysokim poziomie, co jakiś czas należy je dokładnie […]
Zielona transformacja: Wykorzystanie paneli fotowoltaicznych w infrastrukturze miejskiej
W dzisiejszych czasach cały świat solidarnie pracuje nad wprowadzaniem zrównoważonych rozwiązań energetycznych. Sami zapewniamy fotowoltaikę dla firm, rolników i osób prywatnych, ale to nie wystarczy, aby zatrzymać zmiany klimatyczne.